sâmbătă, 24 mai 2014

Premiile Festivalului de Film de la Cannes 2014

 Competiţia oficială:
Palme d'Or - "Winter Sleep", de Nuri Bilge Ceylan
Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) - "Le Meraviglie", de Alice Rohrwacher - una dintre surorile adolescente este interpretata de Alexandra Lungu. Remarcam prezenta ei in festival, in aceasta postare despre singurul film italian selectat anul acesta la Cannes.
Premiul Juriului - "Mommy", de Xavier Dolan, şi "Adieu au langage", de Jean-Luc Godard
Premiul pentru regie - Bennett Miller, pentru "Foxcatcher"
Premiul pentru scenariu - Andrey Zvyagintsev şi Oleg Negin, pentru "Leviathan"
Premiul pentru interpretare masculină - Timothy Spall, pentru rolul "Mr Turner", de Mike Leigh
Premiul pentru interpretare feminină - Julianne Moore, pentru rolul din "Maps to the stars", de David Cronenberg.
Caméra d'Or - "Party Girl", de Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis
Palme d'Or pentru scurtmetraj - "Leidi", de Simón Mesa Soto
Menţiune specială pentru scurtmetraj: "Aissa", de Clément Trehin-Lalanne şi "Ja Vi Elsker", de Hallvar Witzo
Un Certain Regard:
Marele Premiu - "White God", de Kornél Mundruczó
Premiul juriului - "Turist", de Ruben Oestlund
Premiul special Un Certain Regard - "The Salt of the Earth", de Wim Wenders şi Juliano Ribeiro Salgado
Un certain talent - grupul de actori din "Party Girl", de Marie Amachoukeli, Claire Burger şi Samuel Theis
Premiul pentru interpretare - David Gulpilil, pentru rolul din "Charlie's Country", de Rolf de Heer
Premiile criticii internaţionale - FIPRESCI:
"Winter Sleep", de Nuri Bilge Ceylan (competiţia oficială)
"Jauja", de Lisandro Alonso (Un Certain Regard)
"Love at First Fight", de Thomas Cailley (Quinzainne des Realisateurs)
Premiile juriului ecumenic:
Marele Premiu: Abderrahmane Sissako, pentru "Timbuktu".
Menţiuni: Wim Wenders, pentru "The Salt of the Earth", şi Jaime Rosales "Beautiful Youth".
Semaine de la Critique:
Marele premiu - "The Tribe", de Miroslav Slaboshpitsky
Révélation France 4 - "The Tribe", de Miroslav Slaboshpitsky
Aide Fondation Gan à la Diffusion - "The Tribe", de Miroslav Slaboshpitsky
Premiul Découverte - "A Ciambra", de Jonas Carpignano
Premiul SACD - "Hope", de Boris Lojkine
Premiul Canal+ - "Crocodile", de Gaelle Denis
Cinéfondation:
Premiul I - "Skunk", de Annie Silverstein
Premiul al II-lea - "Oh Lucy!", regizat de Atsuko Hirayanagi
Premiul al III-lea - "Lievito Madre", de Fulvio Risuleo, şi "The bigger picture", de Daisy Jacobs
Quinzaine des Réalisateurs:
Premiul Art Cinema - "Love At First Fight/ Les Combattants", de Thomas Cailley
Premiul SACD - "Love At First Fight/ Les Combattants", de Thomas Cailley
Menţiune specială- "Trece şi prin perete", de Radu Jude
Premiul Europa Cinemas Label - "Love At First Fight/ Les Combattants", de Thomas Cailley
Premier Prix Illy pentru scurtmetraj - "Heartless/ Sem Coração", de Nara Normande şi Tião
Carrosse d'Or - Alain Resnais
Queer Palm - "Pride", de Matthew Warchus
Palm Dog - Body şi Luc din "White God/ Feher Isten", de Kornél Mundruczó

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu